Press "Enter" to skip to content

Mis on süsinik-60?

Süsiniku molekule on põhjalikult uuritud, sest süsinik on elusorganismide põhielement. C60 koosneb 60 süsinikuaatomist. Süsinik-60 (ingl keeles buckyball) on ainulaadne, sest see on ainus teadaolev kerakujulise molekuliga süsinik.

Süsinik-60 molekuli struktuur

C60 molekulil on hämmastavaid omadusi, näiteks vastupidavus radioaktiivsusele ja käitumine molekulaarse kuullaagrina. Süsinik-60 reageerib kergesti ja on võimeline ühinema väga paljude ühenditega. Teadlastel on selle molekuli vastu suur huvi, sest tegemist on väga tugeva materjaliga ja C60 molekulid on piisavalt väikesed, et liikuda läbi rakumembraanide.

Looduses tekib süsinikukerasid väikeses koguses välgulöökide tagajärjel. C60e osakesi on leitud ka kosmosest ja tähetolmust, samuti mõnedest Maal leiduvatest mineraalidest ja meteoriitidest. See on väga stabiilne molekul. Mõned teadlased oletavad, et nende sisemuses võisid mööda maailmaruumi levida orgaanilise aine molekulid. Võib-olla sai elu Maal alguse süsinikukerade abil, mis tekkisid kusagil kaugel maailmaruumis ja kandusid Maale?